Globalne wydatki na IT w 2018 na poziomie 3,7 bilionów USD 2018-01-22

W 2018 roku globalne wydatki na IT wyniosą 3,7 bilionów USD, co oznacza wzrost o 4,5% w porównaniu z ubiegłym rokiem – wynika z najnowszych prognoz instytutu badawczego Gartnera.

Paweł Brach TogetherData wiceprezes zarzadu

Paweł Brach, Współzałożyciel i Wiceprezes Zarządu TogetherData

Eksperci Gartnera stwierdzili, iż ubiegły rok stał pod znakiem niepewności, która może także w tym roku kształtować decyzje budżetowe. Firmy wciąż biorą pod uwagę takie czynniki jak potencjalny wpływ Brexitu, wahania kursów walut czy widmo globalnej recesji. Jednak mimo wszechobecnego niepokoju na rynku, przedsiębiorcy przewidują wzrost przychodów napędzany przez kolejne wdrożenia technologii blockchain, rozwój rozwiązań z obszaru Internetu Rzeczy, czy postęp w dziedzinie analizy dużych strumieni danych za pomocą algorytmów, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.

 

Kluczem do wzrostu cyfrowej gospodarki w 2018 będzie bez wątpienia automatyzacja procesu przetwarzania ogromnych ilości danych, które stają się jej motorem napędowym. Fundamentem ich skutecznej analizy stały się inteligentne algorytmy bazujące na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji – mówi Paweł Brach, Współzałożyciel i Wiceprezes Zarządu TogetherData. – Globalna świadomość w tym zakresie stale rośnie. Niestety, wielu polskich managerów analitykę danych widzi gdzieś w przyszłości – ale jeszcze nie teraz. Same inwestycje w sztuczną inteligencję w Polsce mają śladowy charakter, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, iż nakłady na ten cel znacznie wzrosną w najbliższych latach.

 

Zdaniem Gartnera, segment sztucznej inteligencji wygeneruje globalnie około 2,9 biliona dolarów wartości biznesowej do roku 2021. Natomiast sama technologia będzie również odpowiedzialna za zaoszczędzenie około 6,2 miliarda godzin pracy.

 

Cyfrowa rewolucja w polskich przedsiębiorstwach powinna rozpocząć się od inwestycji w infrastrukturę technologiczną. Rodzimych managerów mogą przekonać elastyczne formy korzystania z profesjonalnego oprogramowania i usług. Rozwiązaniem może być stale rozwijający się model SaaS, który przyczynia się do rozwoju technologii chmury obliczeniowej oraz optymalizacji kosztów, czyniąc zaawansowane usługi analityczne dostępne quasi dla każdego – dodaje Paweł Brach.

 

Co ciekawe, Gartner zaznacza, iż dużym potencjałem wyróżnia się segment oprogramowania dla firm. Wydatki w tym zakresie wzrosną w 2018 roku o 9,5%. Natomiast w 2019 przewidywany jest skok o kolejne 8,4% do łącznej wartości 421 miliardów dolarów. Firmy zaczną również inwestować w tworzenie aplikacji korporacyjnych. Na znaczeniu zyska korzystanie z oprogramowania w modelu SaaS.

 

Po raz pierwszy od dwóch lat odnotowano wzrost wartości segmentu urządzeń mobilnych. W 2017 roku wyniósł on 5,7% w stosunku do poprzedniego. W 2018 Gartner prognozuje skok w wysokości 5,6% – główną przyczyną będzie zwiększona sprzedaż smartfonów. W kwestii sprzedaży komputerów prognozy nie przewidują większych zmian.

źródło: TogetherData

Kan

The post Globalne wydatki na IT w 2018 na poziomie 3,7 bilionów USD appeared first on Portal telekomunikacyjny Telix.pl.

Skomentuj!