Sikorski oburzony za słony rachunek za roaming 2018-01-26

Nie ma to jak dostać rachunek za roaming, aby docenić Unię Europejską – pisze na Twitterze były marszałek Sejmu. Do Radosława Sikorskiego przyszła informacja, że za korzystanie z telefonu w Szwajcarii będzie musiał zapłacić cztery tysiące złotych.

RCnvce7V

RCnvce7V

Od czerwca obywatele Unii Europejskiej, podróżujący po jej terytorium mogą telefonować, wysyłać SMS-y i korzystać z internetu płacąc za to stawkę krajową. Szwajcarii to jednak nie dotyczy, bo kraj ten nie należy do Wspólnoty.

Szwajcaria jest wyjątkowym krajem w Europie, jeżeli chodzi o wysokość opłat za usługi telekomunikacyjne. Dotyczy to wszystkich polskich operatorów i wynika z umów, jakie mają oni podpisane z operatorami szwajcarskimi. Stawki u wszystkich operatorów są porównywalne – podkreśla w rozmowie z tvn24bis.pl Bartosz Ząbek z biura prasowego Plusa.

Jeżeli chodzi o Plusa, to każdy klient logując się do szwajcarskiej sieci, dostaje dwa SMSy:

  1. Tzw. SMS powitalny od sieci Plus dedykowany dla Szwajcarii, z wyszczególnionymi stawkami w zł za połączenia głosowe, SMS-y i przesył danych.
  2. »Uwaga! Zalogowałeś się do operatora działającego w Szwajcarii, kraju nienależącego do UE. Opłaty za transmisje danych naliczane będą wg stawek dla pozostałych krajów Europy.«
  3. Ponadto, wszyscy klienci Plusa, jeśli chodzi o transmisję danych w roamingu, chronieni są usługą Limiter Data, która blokuje transmisję danych na poziomie 250 zł. Wszyscy klienci mają tę usługę aktywowaną automatycznie. Korzystanie z transmisji danych powyżej tej kwoty możliwe jest tylko i wyłącznie po wysłaniu SMSa o treści »odblokuj«.”

Sikorski zaznacza, że włączył tryb oszczędzania danych, a mimo to dostał wysoki rachunek.

Nie ma to jak dostać rachunek za roaming aby docenić Unię Europejską. Nasz drogi @Plus_Polska policzył mi ponad 4000 zł za 24 godziny w Szwajcarii. Jak Państwo sądzicie, to jeszcze chciwość czy już złodziejstwo?

— Radosław Sikorski (@sikorskiradek) 25 stycznia 2018

Inni zapewniają Sikorskiego, ze choć ten ma telefon w sieci Plus, to u innych operatorów jest to samo. Ktoś zamieszcza jako dowód zrzut ekranu z konkurencyjnej działającej w Polsce sieci. Koszty powalają: 3,6 zł za każde 100 kB danych, 1,5 zł za wysłanie sms-a. Minuta połączenia – prawie 5 zł.

Zgodnie z cennikiem Play, wykorzystanie 100 kB danych komórkowych w Szwajcarii będzie nas kosztować prawie 5 zł (razem z VAT) lub nieco ponad 3,5 zł (w zależności od sposobu łączenia się z internetem). Minuta rozmowy telefonicznej – 1,5 zł.

źródło: Twitter, tvn24bis.pl

Warto przeczytć: Uwaga: brak tańszego „roamingu unijnego” na statku

Tydzień w roamingu i 49 tys. zł za komórkę Prezydent Warszawy

 

The post Sikorski oburzony za słony rachunek za roaming appeared first on Portal telekomunikacyjny Telix.pl.

Skomentuj!